O mnie

Nazywam się Tomasz Paszek. Urodziłem się w Katowicach, w zapomnianej już epoce towarzysza Gierka, rzeczywistości szarej, monotonnej i przewidywalnej, w której posiadanie aparatu fotograficznego stanowiło nie lada luksus. Z czasów dzieciństwa pamiętam ciemnię mojego ojca zagospodarowaną w łazience, do której z przyjemnością mnie zapraszał. Tam wywoływaliśmy czarno-białe filmy, a następnie za pomocą powiększalnika przenosiliśmy obraz na papier. Klimat starych zdjęć wykonywanych radzieckimi aparatami marki Smiena i Zenit pamiętam do dziś.

Jako nastolatek lubiłem kręcić się ze swoim pierwszym aparatem Braun po okolicach, najczęściej zapisując wspominki ze swoich wypadów, wycieczek i wakacji. Fotografowanie było dla mnie zajęciem oczywistym: takim, jak jedzenie, picie, spanie i chodzenie do szkoły. Nie przypuszczałem wtedy, że w przyszłości stanie się moją największą pasją.

Kilka lat temu kupiłem pierwszą w swoim życiu lustrzankę cyfrową i doszedłem do wniosku, że zwykłe fotografowanie tzw. małpką i dokumentowanie chwil z mojego życia to za mało. Zainteresował mnie portret, stąd pomysł, by zacząć fotografować dziewczyny, najpierw te z najbliższego otoczenia, potem osoby z portali modelingowych. Aby usystematyzować swoją wiedzę fotograficzną, zapisałem się do szkoły i po dwuletniej edukacji złożyłem z wynikiem bardzo dobrym egzamin państwowy. Dzięki nauczycielom i poznanym w szkole pasjonatom fotografii poszerzyłem horyzonty i coraz śmielej odnajdywałem się w sztuce posługiwania się nie tylko aparatem, ale i talentem i siłą swojej wyobraźni. Znalazłem swoje miejsce w kołach fotograficznych i wykonywałem coraz więcej sesji. W tym czasie zacząłem interesować się również fotografią koncertową, a przenoszenie na obraz emocji powstałych w trakcie występów stało się niezwykle pasjonujące.

Niezapomnianym przeżyciem były dla mnie warsztaty zorganizowane przez Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach z okazji 100. rocznicy urodzin mistrza polskiego teatru Tadeusza Kantora. Moje prace zostały wyróżnione, dzięki czemu pod czujnym okiem jednego z najlepszych w Polsce fotografów teatralnych Bartłomieja Jana Sowy miałem możliwość uczestnictwa w realizacji zdjęć podczas wyjątkowego, improwizowanego spektaklu inspirowanego twórczością Kantora.

Nabyte doświadczenie pozwoliło mi nabrać pewności, że jestem w stanie nie tylko zapisywać na zdjęciach wykreowaną przez siebie wizję artystyczną, lecz również w sposób profesjonalny dokumentować wydarzenia kulturalne, fotografować architekturę i otaczający mnie krajobraz, a także uwieczniać istotne w życiu ludzi chwile: uroczystości ślubne, chrzciny, imprezy rodzinne i spotkania integracyjne. Ponadto sam zacząłem dzielić się swoją wiedzą na kursach fotograficznych.

Zapraszam do obejrzenia moich prac w portfolio oraz do śledzenia moich poczynań na Facebooku i Instagramie, licząc na nawiązanie owocnej współpracy.